WEB TV
Konya

ÜRETİCİLERİMİZİN HAKLARINI EN İYİ ŞEKİLDE SAVUNUYORUZ.

Başkanımız Edip Yıldız, ‘Her zaman için üreticilerimizin itibarını en iyi şekilde temsil ederek, haklarını ve çıkarlarını da en üst düzeyde savunmakta...

 ÜRETİCİLERİMİZİN HAKLARINI EN İYİ ŞEKİLDE SAVUNUYORUZ.

BİR İLKE DAHA İMZA ATTIK

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bir ilke daha imza attı.

Ülkemizin ihtiyacı olan verim seviyesi yüksek damızlık büyükbaş ihtiyacını karşılamak amacıyla Almanya’dan toplamda 250 baş Damızlık niteliklere sahip 9-13 aylık yaşta Simental ırkı düve ithalatı gerçekleştiriyor. Proje kapsamında ilk etapta 100 baş simental ırkı düveler Türkiye’ye geldi. Gebe olmayan düveler ergin yaşa ulaştığı zaman suni tohumlama yapılarak gebe şekilde yetiştiricilerimizin hizmetine sunulacak. Kombine ırkı olan simental düvelerden elde edilecek olan dişilerin süt verimi, erkeklerin ise et verimi yüksek olmaktadır. Böylelikle bu ırktan elde edilecek olan hayvanlar hem et hem de süt ihtiyacımızı karşılayabilecek nitelikte olacaktır.

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği İktisadi İşletmesine ait olan 550 başlık Düve Yetiştirme Merkezinde bulunan ithal düveleri inceleyen yönetim kurulu başkanı Edip Yıldız konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız, “Yetiştiricilerimiz genetik yapısı daha iyi olan büyükbaş talebinde bulunmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla 250 baş gebe olmayan düve ithalatını gerçekleştirmek amacıyla çalışmalarımıza başladık. Proje kapsamında ilk etapta 100 baş düvemiz gelmiş bulunmakta ve kalan kısmı ise kısa bir süre sonra düve yetiştirme merkezimize ulaşacaktır. Bu ithalat modelinde yurt dışına çıkan döviz miktarı da düşmektedir. Gebe olan düvelerin ithalatında bu ithalat modeline göre daha fazla döviz çıkmasına neden olmaktadır. Birliğimiz ülke menfaatlerimizi göz önünde bulundurarak gebe olmayan düvelerin ithalatını daha uygun görmüştür. Simental ırkı düvelerimizin ülke hayvancılığı ve yetiştiricilerimiz için hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.