WEB TV
Konya

BUZAĞI DESTEKLEME TARİHİNİ AÇIKLADI !

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetiştiricilerin aylardır beklediği buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bul...

BUZAĞI DESTEKLEME TARİHİNİ AÇIKLADI !

BUZAĞILAMA SONRASINDA ANA VE YAVRUNUN BESLENMESİ

İnek veya düve buzağılamada  iyi bir durumda ve bunu takiben düzenli bir laktasyona hazır durumda olmalıdır. İneğe buzağılama zamanında iyi kaliteli kuru ot ve yeterli dane yem verilmelidir. Buzağılama  zamanında özel bazı yemlerin kullanılmasının bir avantajı yoktur. Dane yemle beslenmeye devam edilmeli, buzağı doğduktan sonra tüketim hızla artırılmalıdır. Buzağılamadan sonra ağır bir laktasyon başlar ve inekte gözle görülür bir stres ortaya çıkar. Yeterli beslenmenin sağlanması be stresin üstesinden gelmede ineğe yardımcı olur. Araştırmalar dane yemin miktarı veya türünün meme ödemi veya kan toplanması gibi hususlarda herhangi bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir.

   Buzağı doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede emzirilmelidir. Normal süt özellikleri gözlenene kadar kolostrumun süt olarak algılanmaması gerekir. Normal süt özellikleri altı ve daha sonraki sağımlarda veya 3. Günden sonra  görülür. 

    Ön sağım (buzağılama öncesi sağım) bazı avantajlar sağlar, özellikle memenin tıkandığı durumlarda ciddi problemlerin ortaya çıkışını engeller. Böyle hallerde buzağı kolostrumdan yararlanamaz, kolostrum dondurularak muhafaza edilebilir veya sürüdeki diğer ineklerden taze bir şekilde sağlanabilir.