WEB TV
Konya

BUZAĞI DESTEKLEME TARİHİNİ AÇIKLADI !

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yetiştiricilerin aylardır beklediği buzağı desteklerinin ne zaman ödeneceğiyle ilgili önemli açıklamalarda bul...

BUZAĞI DESTEKLEME TARİHİNİ AÇIKLADI !

KÜPELEME ÜCRETSİZ OLACAK

Büyükbaş hayvanların tanımlanması ve tescili için yapılacak küpeleme faaliyet yetkisi düzenlenen törenle yeniden Konya İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine verildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Edip Yıldız, Konya ziyaretinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA’ya vermiş oldukları sözü yerine getirerek bu yıl küpeleme hizmeti karşılığında yetiştiriciden ücret alınmayacağını ifade etti.

Törende konuşan Yıldız, 2013 yılından bu yana küpeleme hizmetinde Konya’da yetkili tek kurum olduklarının altını çizerek “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz küpeleme faaliyetindeki yetkilerini 5 yıldır kurumumuza devretmektedirler. 2013 yılı öncesinde bu hizmet kısıtlı imkanlarla yapılırken kurumumuz her yıl bu hizmete de yenilikler kattı. Sahada 45 civarında hizmet aracımız ve personelimizle bu hizmeti sürdürmekteyiz, bu yetkiyi devraldığımızdan bu yana 1.5 milyonun üzerinde büyükbaş hayvanı küpelemek suretiyle kayıt altına aldık. Bu yılda Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Konya ziyaretinde talebi üzerine kendisine ücretsiz yapacağımızın sözünü verdik” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyfettin Baydar da protokol ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Baydar “Hayvancılık sektöründe bölgemizin en güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Konya DSYB son 5 yıldır küpeleme hizmetinde İl Müdürlüğümüzün yükünü üstlenmektedir. Bu yılda yetiştiricimize ücretsiz olarak bu hizmeti sunacaklar. Bu hem yetiştiricimiz açısından, hem sektörümüz hem de Bakanlığımız açısından önemli bir gelişme başta Edip bey olmak üzere katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.